CONGRATULATIONS
OHIO FPS
STATE BOWL WINNERS!

With special congratulations to the Senior Scenario Writer, Lea Kim.
Not only did she place first in Ohio, but she placed first internationally!

Congratulations and good luck at the International Conference!


CmPS TEAM WINNERS

Senior Division

Division Ohio Rank # School District Coach Project Title FPS Member 1 FPS Member 2 FPS Member 3 FPS Member 4 FPS Member 5 IC Invite
Senior 1 Solon City Schools Sabrina Tirpak Project Leftovers Sandy Shen Lea Kim Julia Fan Rachel Wilson Katherine Dai *

GIPS INDIVIDUAL WINNERS

Junior Division

Division Ohio Rank # School District Coach(es) FPS Member IC Invite
Junior 1 Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak Adam Kabbara *
Junior 2 Westfall Local Schools Karen Holbrook Maria Flowers
Junior 3 Gesu Catholic School Regan Kazel Charlie Brady

Middle Division

Division Ohio Rank # School District Coach(es) FPS Member IC Invite
Middle 1 Solon City Schools Sabrina Tirpak Lusas He *
Middle 2 Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak Max Wang
Middle 3 Solon City Schools Sabrina Tirpak Sarah Liao

Senior Division

Division Ohio Rank # School District Coach FPS Member IC Invite
Senior 1 HB/US Meghan Slanian Alex Niederer *
Senior 2 Orange City Schools Kathy Frazier Adam Tirpak

GIPS TEAM ACTION PLAN WINNERS

Junior Division

Division Ohio Rank # School District Coach(es) FPS Member 1 FPS Member 2 FPS Member 3 FPS Member 4 FPS Alt Member
Junior 1 Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak James Mamone Rohan Kumar Andrew Moreno Dhyani Nautiyal
Junior 2 Solon City Schools Sabrina Tirpak Camilla Jones Joshua Jiang Henry Frederick
Junior 3 Marietta City Schools Dion Prunty Mahlen Becker Flora Burgardt Natalie Makuch Miles Young Alt. Webb Hall

Middle Division

Division Ohio Rank # School District Coach(es) FPS Member 1 FPS Member 2 FPS Member 3 FPS Member 4 FPS Alt Member
Middle 1 Solon City Schools Sabrina Tirpak Rebecca Liebson Wesley Shen Emily Ye Amy Zhang
Middle 2 Solon City Schools Sabrina Tirpak Gabriele Glusauskas Rebekah Hong Sreenidhi Karanam Natalie Miller Alt. Phoebe Shi
Middle 3 Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak Van Weinmann Aidan Arman Berard Eliana Yang Jaden Stainforth Alt. Max Wang

Senior Division

Division Ohio Rank # School District Coach(es) FPS Member 1 FPS Member 2 FPS Member 3 FPS Member 4
Senior 1 Solon City Schools Sabrina Tirpak Emily Gong Nicholas Kernan Lea Kim Scott Maurer
Senior 2 Solon City Schools Sabrina Tirpak Tony Ahn Gina  Kong Derek Li Rebecca Lin
Senior 3 Solon City Schools Sabrina Tirpak Joseph Feng Vikas Jain Justin Prindle Cyrus Young

 GIPS TEAM WINNERS

Junior Division

Division Ohio Rank # School District Coach(es) FPS Member 1 FPS Member 2 FPS Member 3 FPS Member 4 IC Invite
Junior 1 Solon City Schools Sabrina Tirpak Isaac Bai Bram Loveman Clarissa Li Ananya  Madhavaram *
Junior 2 Westfall Local Schools Karen Holbrook Brady Mullins Braden McCoy Dominic Eiden Jackson Thomas *
Junior 3 Solon City Schools Sabrina Tirpak Camilla Jones Joshua Jiang Henry Frederick
Junior 4 Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak James Mamone Rohan Kumar Andrew Moreno Dhyani Nautiyal
Junior 5 Nordonia Hills City Schools Angela Cottrell Chase Tsilimos Arianna DiBiase Alexandra Elsbury Hannah Bartolozzi

Middle Division

Division Ohio Rank # School District Coach(es) FPS Member 1 FPS Member 2 FPS Member 3 FPS Member 4 FPS Alt Member IC Invite
Middle 1 Solon City Schools Sabrina Tirpak Adina  Guo Elizabeth Huang Yubin Moon Michelle Park Alt. Eric Liao *
Middle 2 Solon City Schools Sabrina Tirpak Rebecca Liebson Wesley Shen Emily Ye Amy Zhang
Middle 3 Solon City Schools Sabrina Tirpak Angad Dhillon Kara  Kiratikosolrak Sneha Srikanth Samuel Wang
Middle 4 Solon City Schools Sabrina Tirpak Gabriele Glusauskas Rebekah Hong Sreenidhi Karanam Natalie Miller Alt. Phoebe Shi
Middle 5 Westfall Local Schools Karen Holbrook Claire Latham Ashley Hegarty Olivia Barnes Isabella McBride Alt. Maria Flowers

Senior Division

Division Ohio Rank # School District

Coach(es) FPS Member 1 FPS Member 2 FPS Member 3 FPS Member 4 IC Invite
Senior 1 Solon City Schools Sabrina Tirpak Joseph Feng Vikas Jain Justin Prindle Cyrus Young *
Senior 2 Solon City Schools Sabrina Tirpak Emily Gong Nicholas Kernan Lea Kim Scott Maurer *
Senior 3 Solon City Schools Sabrina Tirpak Katherine  Dai Julia Fan Sandy Shen Rachel Wilson

SCENARIO WINNERS

CLICK THE DIVISION/MEMBER NAME TO VIEW THE WINNING SCENARIOS

Junior Division


Ohio Rank # FPS Member School District Coach(es) Title of Scenario IC Invite
1 Abigail  Gemechu Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak The Overlooked Type of Life Changers *
2 Dhyani  Nautiyal Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak Drawn Futures
3 Joshua  Jiang Solon City Schools Sabrina Tirpak Panacea

Middle Division


Ohio Rank # FPS Member School District Coach(es) Title of Scenario IC Invite
1 Avery  St. George Nordonia Hills City Schools Angela Cottrell The Confusing Case *
2 Jasmine  Shone Orange City Schools Kathy Frazier A Changed Man
3 Ryan  Vincent Orange City Schools Kathy Frazier The Dust
4 Samuel  Hessler Birchwood School of Hawken Lorraine Tzeng,  Helene Debelak Lost in the Wasteland
5 Avery Shamblin Nordonia Hills City Schools Angela Cottrell Immunity

Senior Division


Ohio Rank # FPS Member School District Coach(es) Title of Scenario IC Invite
1 Lea  Kim Solon City Schools Sabrina Tirpak The Taste of the Sky *
2 Julian  Perry Orange City Schools Kathy Frazier She Our Savior *
3 Shadhvika  Nandhakumar Solon City Schools Sabrina Tirpak Elitia
4 Sandy  Shen Solon City Schools Sabrina Tirpak Aftermath
5 Gina  Kong Solon City Schools Sabrina Tirpak Caroline


Site for the State Bowl

Solon Middle School, Solon, OH
April 20 – 21, 2018